W roku szkolnym 2011/2012 ponownie przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu "Przywróćmy Pamięć". To juz VII edycja Projektu i podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy projektu mają za zadanie przywrócic pamięc o przeszłości, zachować te okruchy pamięci , które uda się odzyskać.
Ponieważ w Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, współistniały tworząc wielokulturowe dziedzictwo naszego kraju, chcemy odkrywać to dziedzictwo i przywracać pamięć o nim- bo wierzymy, ze w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie i naszą historię.
W VII edycji Projektu bierze udział grupa 10 uczniów naszego Gimnazjum.Są to:
Kamil Oszczyk, Adrian Nadulny, Kasia Kaołowska, Dominika Nita, Dominika Kożuch, Aneta Zimak, Karolina Latoszewska, Patrycja Śliwińska, Marta Nawrot, Kinga Żuk. Jesteśmy uczniami klas II i III.
Naszym opiekunem jest pani Aneta Kobosz oraz pani Anna Olszewska.
Działania jakie podjęliśmy realizując tegoroczny projekt mozna oglądać na stronie internetowej Fundacji FODZ, która patronuje Projektowi
http://fodz.pl/PP/?d=110&id=866&l=pl
"Z OTCHŁANI PAMIĘCI" - to temat naszych działań w projekcie
Mamy mnóstwo pomysłów! Najważniejsze nasze działania będą dotyczyły sporządzenia dokumentacji nagrobków na miejscowym cmentarzu żydowskim. Zdjęcia, opisy symboliki,- to nasz cel.
Ponadto społeczności naszej szkoły przybliżymy postać Janusza Korczaka - króla dzieci.
Dla uczniów klas I przygotowaliśmy cykl lekcji o życiu i twórczości Janusza Korczaka (będą zdjęcia!w naszej galerii)
I jeszcze jedno- dla wszystkich nauczycieli i zaproszonych gości przygotujemy wieczór poezji " Z otchłani pamięci", gdzie przy świecach, wśród zapachu rodzynek, kawy, w tle słysząc muzykę zaprezentujemy poezję czasu Holokaustu.Termin - grudzień 2011 r. w pachnącej cynamonem, kawą i rodzynkami scenerii.
Grupa realizująca Projekt
Wiersze jak kartki z pamietnika ....
Gałczyński Konstanty Ildefons
Dziecko żydowskie
Widziałem taki balkon, w kwietniu, w słońcu,
w takim słońcu, że aż się oczy mrużą;
gdy wiatry z pól zbyt pełne woni są;
gdy ptaków i kwiatów jest tak dużo.
Na tym balkonie, kiedy nań blask naszedł
i wszystkie wonie jak miotłą przepłoszył,
jeden posępny cień został jednakże
i miał zielone oczy.
Była to dziewuszka, której dzieje
opisać można by w niejednym tomie.
Jej teraz dobrze jest. Lecz jeszcze się nie śmieje.
I często krzyczy nocą od złych wspomnień.
Żydowskie dziecko. Kwiat, co rósł w sekrecie.
Świerszczyk ukryty w szparze. A rodzice
i stara babka, wszystko padło w getcie,
oświetlone ogniem i księżycem.
Dzisiaj jest dobrze, prawda, moje dziecko?
Kwiaty znów pachną. Gwiazdy znów migocą.
Ale ja także znam kolczasty drut i noc niemiecką
i czasem też krzyczę nocą.
ROK 2012 - ROKIEM KORCZAKOWSKIM
6 i 13 marca grupa projektowa przeprowadziła lekcje otwarte dla klas VI SP nr 1 i SP nr 2 . Przybyli uczniowie wszystkich klas VI wraz ze swoimi nauczycielami . Tematem przewodnim lekcji był "Janusz Korczak - król dzieci". Było to jedno z wielu działań projektowych majace na celu przybliżenie postaci Janusza Korczaka. Wcześniej podobne lekcje przeprowadziliśmy dla naszych kolegów i koleżanek z klas I.
Podjęcie tego działania związane jest bezpośrednio z ogłoszeniem roku 2012 - Rokiem Korczakowski. To właśnie w roku 2012 przypada 70 rocznica śmierci Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego Domu Sierot, który mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. W opinii Rzecznika Praw Dziecka to doskonała okazja, by o jednym z najwybitniejszych Polaków- i jego dzieciństwie - przypomnieć całemu światu. Powinniśmy pamiętać, ze Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie Jego działalność i myśli. To właśnie Janusz Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o jego prawa. Zostawił nam wiele wskazówek i warto je przypomnieć. Ten wielki człowiek dowodził, że dziecko jest człowiekiem a nie zadatkiem na człowieka. Godność dziecka, prawa dziecka i dziecięce obywatelstwo to trzy idee korczakowskie, które są fundamentem, podstawą odkrywania i propagowania dziedzictwa korczakowskiego w roku 2012. Powinniśmy traktować to jako wyzwanie i zadanie jednocześnie.
Rok Janusza Korczaka to wielka lekcja dla nas wszystkich. Tak wiele możemy nauczyć się od Korczaka. Jego postać, jego życie pozwalają nam lepiej poznać, zrozumieć, mądrzej wychowywać, wspólnie budować przyszłość dzieci , rodziców i całego społeczeństwa. Te właśnie cele przyświecały naszej lekcji o Korczaku.