Projekt "Kamienie Pamięci- historie żołnierzy wyklętych" ma na celu upamiętnienie losów i czynów członków podziemia niepodległosciowego działającego w latach 1944-56. "Kamienie pamięci" są metaforą trwałości naszej pamięci o nich.
Uwazamy, że warto utrwalić Ich imiona w lokalnych społecznościach, choćby po to, by przypomnieć, że historię często piszą zwykli ludzie, że warto angażować się w obronie takich wartości , jak prawa człowieka, wolnośc czy demokracja.
Naszym zamierzeniem jest przywrócenie i utrwalenie pamięci o polskim podziemiu antykomunistycznym. Celem projektu jest odkrywanie tych „śladów z przeszłości", które mogły wraz z upływem lat ulec zatarciu w świadomości społecznej. Pragniemy zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia związane z dziejami ruchu oporu w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych w Polsce, zachęcić do odkrywania i upamiętniania uczestników tych wydarzeń, dotąd nieznanych. Chcemy pokazać wydarzenia, które zainicjowały i utrwalały walkę z narzuconym reżimem, przez pryzmat losów jednostki i wydarzeń lokalnych. Mamy nadzieję, że rezultatem działań podjętych przez nas będzie upamiętnienie tych postaci i upowszechnienie wiedzy na ich temat w artykułach, wystawach czy tablicach pamiątkowych.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział uczennice klasy III: Kornelia Paszewska i Katarzyna Skalska.
Opiekunowie projektu: mgr Aneta Kobosz oraz mgr Anna Olszewska
Zadania uczestników projektu
Zadaniem uczniów biorących udział w projekcie jest:
Uczestnicy projektu pod okiem nauczyciela - opiekuna projektu przygotowali materiały dotyczace działalnosci AK na naszym terenie, spotkali się z członkami miejscowego Koła Kombatantów.
Kolejnym działaniem jest przygotowanie w naszej szkole wystawy upamiętniajacej dzień 1 Marca - Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Zdjęcia z naszej szkolnej wystawy poświęconej "Żołnierzom wyklętym" zamieściliśmy w zakładce "album fotograficzny".
1 Marca przeprowadzilismy wywiad ze "świadkiem historii" - panem Władysławem Tyllem, mieszkańcem Błonia.