Nawigacja

V GRA MIEJSKA - EKOPOZYTYWNI'2011 KORNELIA PASZEWSKA Przywróćmy Pamięć- edycja 2011/2012 Kamienie Pamięci- historie żołnierzy wyklętych WIELKI TURNIEJ KLAS VI - EKOZIOM BIEG PAPIESKI

ROK 2011/2012

Kamienie Pamięci- historie żołnierzy wyklętych

                                                                                

Projekt "Kamienie Pamięci- historie żołnierzy wyklętych" ma na celu upamiętnienie losów i czynów członków podziemia niepodległosciowego działającego w latach 1944-56. "Kamienie pamięci" są metaforą trwałości naszej pamięci o nich.

Uwazamy, że warto utrwalić Ich imiona w lokalnych społecznościach, choćby po to, by przypomnieć, że historię często piszą zwykli ludzie, że warto angażować się w obronie takich wartości , jak prawa człowieka, wolnośc czy demokracja.

Naszym zamierzeniem jest przywrócenie i utrwalenie pamięci o polskim podziemiu antykomunistycznym. Celem projektu jest odkrywanie tych „śladów z przeszłości", które mogły wraz z upływem lat ulec zatarciu w świadomości społecznej. Pragniemy zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia związane z dziejami ruchu oporu w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych w Polsce, zachęcić do odkrywania i upamiętniania uczestników tych wydarzeń, dotąd nieznanych. Chcemy pokazać wydarzenia, które zainicjowały i utrwalały walkę z narzuconym reżimem, przez pryzmat losów jednostki i wydarzeń lokalnych. Mamy nadzieję, że rezultatem działań podjętych przez nas będzie upamiętnienie tych postaci i upowszechnienie wiedzy na ich temat w artykułach, wystawach czy tablicach pamiątkowych.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział uczennice klasy III: Kornelia Paszewska i Katarzyna Skalska.

Opiekunowie projektu:  mgr Aneta Kobosz oraz mgr Anna Olszewska

 

 

Zadania uczestników projektu
Zadaniem uczniów  biorących udział w projekcie jest:

  • 1. Odnalezienie uczestnika podziemia niepodległościowego z lat 1944–1956 związanego z historią regionu, zasługującego na szczególne upamiętnienie.
  • 2. Opracowanie portfolio tej postaci.
  • 3. Upowszechnienie wiedzy o tej postaci w wybrany przez siebie sposób. Wyniki prac zostaną umieszczone na naszym portalu internetowym poświęconym żołnierzom wyklętym, na specjalnej podstronie „Kamienie Pamięci – Historie Żołnierzy Wyklętych". Na podstawie przesłanych materiałów powstanie wirtualna mapa pamięci.
  • 4. Przesłanie organizatorom materiałów na stronę internetową i raportu końcowego ze wskazaniem wykorzystanych źródeł.

Uczestnicy projektu pod okiem nauczyciela - opiekuna projektu przygotowali materiały dotyczace działalnosci AK na naszym terenie, spotkali się z członkami miejscowego Koła Kombatantów.

 

Kolejnym działaniem jest przygotowanie w naszej szkole wystawy upamiętniajacej dzień 1 Marca - Dzień Żołnierzy Wyklętych.

                                                    

 

 

 Zdjęcia z naszej  szkolnej wystawy poświęconej "Żołnierzom wyklętym" zamieściliśmy w zakładce "album  fotograficzny".

1 Marca przeprowadzilismy wywiad ze "świadkiem historii" - panem Władysławem Tyllem, mieszkańcem Błonia. 

 

 


       

     

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu
    ul. 0krzei 3, 05-870 Błonie
  • (22) 731 95 56

Mapa

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane