Nawigacja

REKRUTACJA UCZESTNICY PROJEKTU WIZYTA ORGANIZACYJNA W TURCJI MOBILNOŚĆ W CHORWACJI MOBILNOŚĆ W POLSCE

MOBILNOŚĆ W CHORWACJI

Erasmus+ w Szkole Podstawowej Nr 3 – wizyta w Chorwacji

W dniach 09.05 – 13.05 grupa nauczycieli oraz uczniów z klas ósmych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Hugona Kołłątaja uczestniczyła w spotkaniu projektowym Erasmus + pt. „ Be the solution- recycle”. Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa im. Janko Leskovara  z Chorwacji, a gośćmi uczniowie i nauczyciele ze szkół z Turcji, Chorwacji i Polski.

Projekt „Be the solution – recycle” ma na celu przybliżyć młodzieży myślenie o naszej planecie jak o domu, o który musimy wspólnie dbać, używając materiałów ekologicznych, a także z recyclingu.  Uczniowie mieli okazję poznać architekta, który specjalizuje się w budownictwie ekologicznym. Podczas prezentacji dowiedzieli się o budynkach przyszłości, które będą w stanie same wytwarzać energię, a także wyżywienie. Podczas wspólnych warsztatów uczniowie mogli przemyśleć, w jaki sposób  słowo „recycle” przenieść do życia codziennego zarówno w szkole, jak i w domu. Wizyta na ekologicznej farmie przyniosła kolejną dawkę wiedzy, tym razem związaną z uprawą roślin oraz ich biologiczną różnorodnością. Młodzież odwiedziła dom zbudowany ze słomy oraz gliny. Mogła przyjrzeć się ekologicznym grządkom dla warzyw oraz kwiatów, a także dowiedzieć się, jak ważne jest zbieranie nasion w celu zachowania mniej popularnych gatunków. W szkole naszych gospodarzy uczestnicy spotkania posadzili rośliny, które ozdobiły korytarz szkolny, ale też przydadzą się w szkolnej stołówce.

Oprócz działań związanych ściśle z ekologią uczniowie zwiedzili stolicę Chorwacji – Zagrzeb oraz  niesamowity Park Narodowy Jezior Plitwickich. Niespotykany kolor wody oraz liczne malownicze wodospady zrobiły na wszystkich niezapomniane wrażenie.

Spotkanie w Chorwacji miało również na celu szlifowanie języka angielskiego, ponieważ wszystkie aktywności odbywały się w tym języku. Znajomości zawarte podczas wyjazdu na pewno będą dodatkową zachętą do osiągnięcia biegłości w porozumiewaniu się.

Następne spotkanie z cyklu Erasmus + „Be the solution-recycle” odbyło się w naszej szkole  w dniach 30.05 – 03.06. Wspólnie gośćmi z Chorwacji i Turcji kontynuowaliśmy projekt.

Paulina Skibińska

Dorota Żukowska-Walerian

• Szkoła Podstawowa nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu
    ul. 0krzei 3, 05-870 Błonie